Перейти к содержимому

Основные тенденции денежно-кредитного рынка за март 2011 г.У березні продовжилося зростання банківських депозитів та одночасне зниження їх вартості.

Загальний обсяг депозитів у березні збільшився на 3,3% (з початку року – на 6,2%) – до 439,6 млрд. грн. Прискорилися темпи зростання вкладів юридичних осіб, обсяги яких збільшилися на 6,2% (з початку року – на 7,0%) – до 152,0 млрд. грн. Приріст коштів на депозитних рахунках фізичних осіб у березні становив 1,8% (з початку року – 5,8%) – до 287,6 млрд. грн. У структурі приросту вкладів продовжують домінувати депозити в національній валюті.

Підвищення ресурсної бази банків сприяло зростанню грошової маси в березні – на 2,8% (з початку року – на 4,1%) – до 622,3 млрд. грн. Обсяг монетарної бази збільшився на 2,8% (з початку року зменшився на 1,0%) – до 223,5 млрд. грн.

Обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України в березні зменшився на 20,5% (з початку року збільшився більше ніж у два рази) – до 6,2 млрд. грн.

Обсяг готівки поза банками в березні збільшився на 1,1% (з початку року знизився на 1,9%) – до 179,5 млрд. грн.

Обсяг коррахунків банків у березні збільшився на 22,9% (з початку року на 16,2%) – до 19,4 млрд. грн. За підсумками березня норматив обов’язкових резервів становить 12,7 млрд. грн., із них на окремий рахунок у Національному банку України перераховано 7,3 млрд. грн.

З метою забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку Національний банк України в березні продовжував здійснювати операції з мобілізації вільної ліквідності банків. Загальний обсяг операцій із мобілізації коштів банків становив 15,1 млрд. грн. (з яких 0,6 млрд. грн. мобілізовано шляхом проведення операцій зворотного репо). З початку року Національний банк України провів мобілізаційні операції на загальну суму 40,8 млрд. грн.

Середньозважена процентна ставка за мобілізаційними операціями в березні становила 2,4% (з початку року – 2,8%).

Операції з рефінансування банків упродовж лютого, березня не здійснювалися, а їх обсяг з початку року становив 7,9 млн. грн. Натомість обсяг повернення заборгованості за раніше наданими кредитами рефінансування в березні становив 0,8 млрд. грн. (з початку року – 3,8 млрд. грн.).

Обсяг операцій з продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України в березні становив за номінальною вартістю 170,0 млн. грн. (з початку року – 1 370,0 млн. грн.). Разом з тим у березні Національний банк України придбав державні облігації України на суму 170,0 млн. грн. за номінальною вартістю.

Операції з купівлі та продажу державних облігацій України через механізм двостороннього котирування в березні не здійснювалися.

Підвищення ділової активності супроводжувалося певним подорожчанням кредитів. Так, середньозважена вартість кредитів у національній валюті в березні збільшилася до 13,1% порівняно з 12,8% у лютому. Проте середньозважена вартість депозитів у національній валюті продовжувала знижуватись і за підсумками березня становила 6,5% порівняно з 7,1% у лютому.

На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів збільшилася до 3,2% з 2,9% у лютому поточного року.

Загальний обсяг залишків кредитних вкладень зріс (на фоні збільшення ділової активності) на 1,7% (з початку року – на 2,6%) – до 742,6 млрд. грн. Це забезпечено за рахунок збільшення залишків за кредитами, наданими юридичним особам, обсяги яких зросли на 2,8% (з початку року – на 4,1%) – до 540,9 млрд. грн. Однак обсяги кредитів, наданих фізичним особам, у березні зменшилися на 1,0% (з початку року на 1,3%) – до 201,7 млрд. грн.

За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик до Державного бюджету України в березні надійшло 4 665,1 млн. грн. (з початку року – 10 502,7 млн. грн.).

У березні Міністерство фінансів України також здійснило випуск ОВДП для збільшення статутного капіталу НАК “Нафтогаз України” на загальну суму 5 000,0 млн. грн. (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1208 “Про збільшення статутного капіталу Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”).

Середньозважена дохідність ОВДП за результатами проведення аукціонів з їх первинного розміщення в березні становила 9,2% річних (з початку року – 8,6%). Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених на цілі рекапіталізації, становила в березні 9,4% (з початку року – 8,9 % річних).

Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно та в повному обсязі, який з початку року становив 12 522,3 млн. грн., у тому числі основний борг – 9 008,1 млн. грн., сплата доходу – 3 514,2 млн. грн.


При полном или частичном воспроизведении интернет-ресурсами материалов сайта, указание автора и прямой гиперссылки на материал обязательно. Печатным СМИ перепечатка без письменного разрешения администраци запрещена . Администрация может не разделять мнение автора и не несет ответственности за авторские материалы. Оценочные суждения не подлежат опровержению и доказыванию их правдивости. За достоверность и содержание рекламы ответственность несет рекламодатель.