Перейти к содержимому

Выбор редактора

Навіщо приватному підприємцю штамп




Відповідь на це питання відносно підприємства, безумовно, позитивна. Що стосується приватного підприємця, то тут ситуація неоднозначна. Тому нижче ми розглянемо основні аспекти його діяльності, коли він може працювати без печатки в Україні або ж навпаки, коли йому без неї не обійтися.
Як відомо, раніше, до набрання чинності ЦКУ та ГКУ, приватному підприємцю (далі — ПП) печатка не була потрібна. Досить було поставити в договорі лише свій підпис. Але зараз названі кодекси вже в дії. Що ж у них сказано з цього приводу?
На перший погляд може здатися, що якщо ПП укладає договір у формі єдиного документа, свій підпис він зобов'язаний скріпити відбитком печатки. Так, безперечно, якщо вона є. Якщо ж ПП не обзаводився печаткою, достатньо одного підпису. По-перше, ст. 181 ГКУ - це загальне правило до укладення договорів. По-друге, саме підпис свідчить про дотримання письмової форми правочину (ч. 2 ст. 207 ЦКУ). І, нарешті, по-третє, договір без печатки ПП не спричиняє негативних наслідків для самих сторін договору. Зокрема, його не можна вважати недійсним (нікчемним, адже недотримання вимог щодо форми правочину, не підстава для цього (ст. 218 ЦКУ).
Тому, якщо ви уклали договір з ПП і він не поставив свою печатку - турбуватися не варто, все в порядку. Адже якщо хто має печатку, застосовує її без нагадувань.
Інструкція про відкриття рахунків не зобов'язує всіх ПП ставити відбиток печатки на документах, що подаються в банк для відкриття рахунку. Зокрема, п. 18.18 Інструкції говорить про те, що ПП під час відкриття поточного рахунку подає до банку картку із зразками підписів, до якої включаються зразки підписів власника рахунку (ПП) та/або його довірених осіб і тільки при наявності в ПП друку в зазначену картку включається зразок її відбитка.
Тут важливо відзначити ось що. ПП, крім подачі документів, обов'язково укладає з банком договір банківського рахунку (ст. 1066 ЦКУ, п. п. 1.8, 1.9 Інструкції про відкриття рахунків). Його підписують у формі єдиного документа і знову-таки за загальним правилом ст. 181 ГКУ скріплюють печатками. Але якщо ПП на момент підписання не завів собі печатку - не біда, договір можна підписати і банк це цілком задовольнить. Принаймні на практиці зараз так і відбувається. До того ж, як сказано вище, це нічим не загрожує.


При полном или частичном воспроизведении интернет-ресурсами материалов сайта, указание автора и прямой гиперссылки на материал обязательно. Печатным СМИ перепечатка без письменного разрешения администраци запрещена . Администрация может не разделять мнение автора и не несет ответственности за авторские материалы. Оценочные суждения не подлежат опровержению и доказыванию их правдивости. За достоверность и содержание рекламы ответственность несет рекламодатель.